Андрій Блінов
|
Світ у 2020 році зазнав удару економічної кризи, що виявилася суттєво більшою, ніж 11 років тому. Якщо 2009 року глобальний ВВП впав на 1,7%, то цього року Міжнародний валютний фонд очікує цей показник на рівні мінус 4,9%. Очевидно, що пік економічної кризи припав на другу чверть 2020 року, коли більшість країн світу запровадила локдаун, пов’язаний з елементами тотального карантину.
Експертна платформа проаналізувала дані по країнах Великої двадцятки (на неї припадає 85% світового валового продукту та 75% світової торгівлі), а також по Україні та її сусідах. Єдиною державою з нашої вибірки, де у другому кварталі-2020 спостерігалося зростання економіки, був Китай. Відносно невеликі темпи падіння економіки зафіксовані в Австралії, Індонезії, Південній Кореї, а також, судячи з оцінок, у Білорусі (там показник ВВП за 2й квартал ще офіційно не оголошений). Водночас обвальні темпи падіння (понад 15%) спостерігалися в Індії, Великій Британії, Аргентині, Франції, Мексиці, Італії та Південній Африці. Україна з показником мінус 11,4% опинилася в середині вибірки.
Як пов’язане падіння ВВП із рівнем захворюваності на COVID-19?
Аналіз даних показує, що зв’язок між динамікою ВВП та загальною кількістю інфікованих жителів відповідної країни існує, хоча і не надто щільний (0,34). Судячи з проілюстрованої моделі, показник 10 тис. інфікованих на коронавірус на мільйон населення призводить до падіння реального ВВП на 20% у річному вимірі. А від кількості проведених текстів економічна динаміка прямо взагалі не залежить.
Наприклад, у Франції кумулятивно 7367 інфікованих на мільйон населення супроводжувалося падінням економіки у другому кварталі на 18,9%, водночас у Республіці Корея – 453 інфікованих особи на мільйон і спад ВВП лише на рівні 2,7%. У Китайській Народній Республіці мінімальна кількість інфікованих (59 осіб на мільйон населення) узгоджувалася зі зростанням ВВП на 3,2%. Варто пам’ятати, що пік хвороби в Китаї припав на початок року, а не на другий квартал.
Водночас виявлено і досить багато виключень із гіпотетичного правила «багато інфікованих – велике падіння ВВП».
З одного боку, країни, які розташовані на діаграмі нижче й лівіше експоненціальної лінії тренду. Індія, в якій рекордне падіння у другій чверті (-23,9% у річному вимірі) і лише трохи більше 4 тис. інфікованих на мільйон. А також Велика Британія (-21,7% у річному вимірі при 6 тис. інфікованих на мільйон), в якій робиться найбільше тестів серед країн цієї вибірки на одиницю населення.
З іншого боку, США, в яких цілих 21,5 тис. інфікованих на мільйон населення та помірне на загальному тлі падання ВВП на 9,1% у річному вимірі (також високе охоплення тестуванням). У цій же групі Бразилія, де навпаки — невисоке охоплення тестуванням, висока інфікованість 21,7 тис. на мільйон і далеке від рекордного падіння ВВП на 11,4%.
Аналіз інформаційного поля показує, що ділова активність у різних регіонах планети насамперед залежить не від тестування і захворюваності, а від тривалості й суворості обмежень з боку урядів. Іншими словами, як жорстко влада країн тримає локдаун. За даними COVID-19: Government Response Stringency Index, що обраховується фахівцями Оксфордського університету, такі країни, як Індія та Аргентина, які запровадили дуже жорсткі обмеження на пересування та комунікації людей ще у березні 2020-го, переважно продовжують їх зберігати, а Велика Британія з червня стала лідером серед європейських країн щодо жорсткості обмежень. І саме там спостерігалося обвальне падіння ВВП у річному вимірі упродовж квітня-червня.
Водночас США, Канада, Росія, Польща, Німеччина, Туреччина (вони знаходяться на лінії тренду чи вище нього) поступово послаблювали заборони, стимулюючи ділову активність. Україна знаходиться трохи вище лінії тренду, і це відбиває те, що після травня – останнього місяця тотального карантину – влада ще у другому кварталі перейшла до адаптивного режиму обмежень. Оперативні індикатори бізнес-активності (споживання електроенергії, роздрібний товарообіг, транспортні перевезення) свідчать, що пік економічного спаду в Україні припав на травень-2020.
Перевірити гіпотезу про найбільший вплив не самої хвороби, а саме карантинних обмежень на економіку можна буде невдовзі за підсумками третьої чверті року. Жорсткі обмеження серед країн Великої двадцятки зберігали або навіть посилювали локдаун, судячи по COVID-19: Government Response Stringency Index, Аргентина, Бразилія, Мексика, Австралія, Індія, Індонезія, а також Китай.