Сайт експертних оцінок співробітників Національного банку України. Публікації не є офіційною позицією та рішеннями Національного банку України
Ціни на продукти в Україні та Польщі: давайте нарешті порівняємо
exp.jpg
Тетяна Юхименко
27.05.2020


Часто можна почути, що ціни на продукти в Україні суттєво вищі, ніж у сусідній Польщі. З’ясуємо – так це чи ні.

Для аналізу ми використовуємо дані відомої міжнародної мережі супермаркетів, що працює одночасно в Україні та Польщі, а також офіційну статистику.

Товари в обох країнах обрано на основі подібності їхніх характеристик – вид, сорт, країна походження, пакування, метод обробки, жирність тощо. Якщо таких товарів було декілька, використовувалася середня ціна. Якщо не зазначено інше, ми використали ціни станом на 6 травня 2020 року. Ціни на харчові продукти в Польщі переведені в гривневий еквівалент за обмінним курсом гривні до польського злотого за даними НБУ на відповідну дату.

Справді, згідно з даними супермаркетів ціни на деякі харчові продукти в Україні вже вищі, ніж у Польщі. І це передусім м’ясо-молочні продукти. Давайте глибше поглянемо, чому так?

Відмінності в оподаткуванні

Польське законодавство передбачає диференційовані ставки податку на додану вартість (ПДВ) для різних товарів. Найнижчі ставки саме для базових продуктів харчування. Так, для хліба, м’ясо-молочних продуктів, овочів та фруктів застосовується ставка 5% (для імпорту – 8%), тоді як для більшості інших товарів – 23%. До речі, з 1 квітня ставки ПДВ для більшості імпортних продуктів харчування в Польщі мали б бути знижені до 7%, а для цитрусових – до 5%. Однак у зв’язку із заходами протидії коронавірусу польський уряд відклав податкові зміни до липня. В Україні ставка 20% – однакова для всіх продовольчих товарів. Різниця в ставках ПДВ може пояснювати до 10–20% різниці роздрібної ціни. Через це, зокрема, яловичина та яблука в Україні дещо дорожчі за польські аналоги.

Дороге українське молоко

Однак навіть за вирахуванням податків українська молочна продукція виявилася дорожчою за польську. У середньому літр молока в Україні вроздріб на початку травня 2020 року коштував 25–28 грн, тоді як у Польщі – трохи менше 17 грн. Також дорожчими порівняно з Польщею виявилися вершкове масло та м’які сири.

А це вже пояснюється іншою причиною відносної дорожнечі наших продуктів – неухильним скороченням поголів’я корів і зниженням обсягів виробництва молока. Офіційна статистика говорить, що корів у нашій країні було 3,1 млн голів на початок 2008 року. Вже на початок 2010-го їх було 2,7 млн, 2,3 млн — на початок 2015-го, і лише 1,8 млн голів — на старті поточного року. Навіть якщо порівнювати останні чотири роки, не кажучи про початок 90-х, показник падіння поголів’я корів вражає – майже 20% або п'ята частина.

Натомість поголів’я корів у Польщі стабільно зростає. Це відбувалося навіть у 2016 році, коли Євросоюз запровадив обмеження на виробництво молока на тлі заборони імпорту молочних продуктів в РФ. Одна з основних причин такої ситуації в Польщі – дієві програми підтримки, переважно малих та середніх господарств. Зокрема підтримка може надаватися у вигляді співфінансування урядом 50% (а іноді й 60%) інвестицій у розвиток виробництва коров'ячого молока в сумі до 500 тис. злотих. Інший вид дотацій – відшкодування за придбання телиць в розмірі 1000-2500 злотих залежно від віку.

Недивно, що обсяги ввезення польських молочних продуктів в нашу країну зростає: згідно з даними Державної митної служби України за 2019 рік, фізичні обсяги імпорту молочної продукції збільшилися на 66%, і продовжили зростати на початку 2020 року. З одного боку, це стримує ціни на вітчизняному ринку (так, річні темпи здорожчання молока, за даними Держстату, знизилися з 7,4% у грудні минулого року до 5,7% у березні поточного року). З іншого – це поглиблює проблеми у вітчизняному тваринництві.

“Золота” курятина, але не яйця

Ціни на курятину приблизно на чверть вищі за польські. Здавалося б, чому? Птахівництво чи не єдина галузь тваринництва в Україні, яка почуває себе впевнено та протягом тривалого часу отримувала значну підтримку з бюджету.

Цьому є дві основні причини. Перша – слабкий рівень конкуренції, адже на ринку домінують лише декілька великих виробників. Друга – тиск на ціни зумовлений також і попитом. М’ясо птиці становить понад половину (53%) усього м’яса, яке споживають українці, у тому числі через те, що воно дешевше у порівнянні з іншими видами м’яса. Натомість середньостатистичний поляк надає перевагу свинині, а на м’ясо птиці припадає трохи більше третини (38%) споживання м'яса.

А от вітчизняні яйця майже вдвічі дешевші за польські. Це пояснюється насамперед значними обсягами їх виробництва з метою розширення експорту.

Овочі та фрукти в Україні дешевші

Картопля, буряк та морква в Україні дешевші, а капуста коштує приблизно так само як в Польщі. Цікаво, що поляки, так само як і українці, весною 2019 року пережили "золоту лихоманку" на цибулю та картоплю: у травні-червні 2019 року ціни на ці товари у Польщі були більш ніж вдвічі вищими, ніж в той самий час 2018 року. Однак подальше зниження цін в Україні було відчутнішим, ніж у Польщі. Зокрема до кінця 2019 року українські ціни на цибулю знизилися втричі, а польські – лише на третину.

Ціни на фрукти в обох країнах суттєво не відрізняються. Навіть попри вищі ставки ПДВ апельсини в Україні на декілька гривень дешевші за польські аналоги, тоді як з бананами ситуація протилежна. Українські яблука, хоча і суттєво додали в ціні за останній рік через гірший врожай (у 2019 році зібрано на 21% менше, ніж за рік до того), за вирахуванням податків залишаються дешевшими за польські. У Польщі ж ситуація з урожаєм ще гірша – було зібрано на 44% менше яблук, ніж у 2018 році.

Завдяки високим показникам урожаю зернових в Україні борошно та крупи дешевші за польські. Це також сприяє нижчим цінам і на українські хлібопродукти.

Карантинні корективи

За другу половину березня та перші тижні квітня 2020 року цибуля в Україні подорожчала більш ніж у півтора рази. Це серед іншого пояснюється підвищеним попитом на цей овоч, що відомий певними антисептичними властивостями. Натомість ціни на цибулю в Польщі практично не відреагували на карантин. На тлі ажіотажного попиту суттєво подорожчали й лимони. Щоправда, у Польщі ціни на цей фрукт зросли не так стрімко. У середині квітня ажіотаж послабився, і, відповідно, ціни практично повернулися на докарантинний рівень.

Ціни на інші овочі в Україні також зростали, але це насамперед пояснювалося іншими факторами. Зокрема зростання цін на овочі борщового набору є звичним для березня-квітня, оскільки в цей час скорочується пропозиція на тлі вичерпання запасів та погіршення якості продукції. До початку травня тривало зниження цін на ці овочі в Україні під впливом послаблення попиту та наявності достатньої пропозиції. Мало позначився карантин і на інших овочах. Зокрема, ціни на тепличні овочі в Україні знижувалися завдяки теплій погоді. Цікаво, що в Польщі помідори дешевші, ніж в Україні, а огірки – навпаки.

Отже, не так багато продуктів харчування в Польщі дешевші, ніж в Україні. Але через те, що це переважно молоко та м’ясо, складається стійке враження про тотально завищені в нас ціни.

Джерело публікації:

https://nv.ua/ukr/biz/experts/cini-na-produkti-v-ukrajini-i-polshchi-de-dorozhche-m-yaso-yaycya-ovochi-i-frukti-porivnyannya-ta-infografika-50090448.html

Сайт експертних оцінок співробітників Національного банку України. Публікації не є офіційною позицією та рішенням Національного банку України