Сайт експертних оцінок співробітників Національного банку України. Публікації не є офіційною позицією та рішеннями Національного банку України
Як впливає пандемічна криза на валютні ринки країн EM
expert_platform.png
Експертна платформа
20.03.2020


Пандемія коронавірусу спричинила значну нестабільність на світових фінансових ринках. Капітали знаходяться у активному пошуку безпечних гаваней, де вони можуть перечекати негаразди.

Такою гаванню традиційно стали казначейські цінні папери США, дохідність за якими значно знизилася. Наприклад, за однорічними паперами – з 1,6% на початку року до 0,2%, а за 10-річними – з 1,9% до 1,1% (сягаючи 9 березня 0,54% – рекордного мінімуму за більш ніж півстоліття). Попит на ці активи економіки №1 на фоні більш стійкої порівняно з Європою макроекономічної та епідеміологічної ситуації підтримав позиції долару відносно інших валют.

Що більше, долар як традиційна безпечна гавань зміцнює позиції щодо низки інших активів. З 9 по 19 березня по відношенню до валюти США євро девальвував на 6%, золото — майже на 14%. Біткоїн — на чверть (станом на 13 березня було навіть двократне падіння котирування провідної криптовалюти).

Експертна платформа дослідила тенденції зміни національних валют країн, ринки яких розвиваються. Українська гривня не є серед лідерів девальвації. З початку року найбільше знецінився відносно долара російський рубль – на 27%. Відомо, що відсутність домовленості між Саудівською Аравією та Росією щодо скорочення обсягів видобування та фактичний розвал угоди ОПЕК+ обвалили ціни на нафту на 40%. Це також вплинуло на валюти інших країн-експортерів енергетичних ресурсів, зокрема казахстанський теньге. А девальвацію бразильського реалу спричинили також внутрішні фактори. Серед них зниження виробництва та експорту зернових і залізної руди через погодні умови.

Антилідерами девальвації є фунт Єгипту та юань Женьміньбі. Так, фунт зміцнювався як протягом 2019 року, так і у січні-лютому 2020 року на тлі значного попиту іноземців на високодохідні облігації Єгипту в національній валюті. У свою чергу, стійкість юаню підтримувалася прогресом Китайської Народної Республіки, де зародилася пандемія, у подоланні її наслідків і відновленні ділового життя.

Сайт експертних оцінок співробітників Національного банку України. Публікації не є офіційною позицією та рішенням Національного банку України