Експертна платформа
|
З початку лютого (коли стало зрозуміло, що епідемія коронавірусу не є локальною проблемою Китаю) по 13 березня 2020 року облікові ставки змінювали 30 центральних банків планети.
Тільки три з них – Чехія, Киргизстан та Казахстан – вдалися до збільшення цього показника. Зазначимо, що в усіх трьох країнах це було реакцією на прискорення інфляції за останні 6 місяців. Решта держав базову ставку знизили.
На першому графіку наші аналітики зібрали країни з чинною обліковою (чи прирівняної до неї) ставкою вище 5% річних. У абсолютній більшості випадків базова ставка перевищує рівень інфляції в річному вимірі, тобто є реально додатною. В цій групі саме в Україні за останні півроку відбулося різке гальмування індексу споживчих цін. Більшість з першої вибірки увійшла в кризу з невисокою інфляцією, за виключенням Туреччини та особливо Аргентини.
На другому зображенні, де зібрані країни з обліковими ставками не більше 4%, навпаки, у більшості спостерігається поступове збільшення інфляції (синя крапка над червоною). Особливість цієї групи – країни з найрозвинутішими фінансовими ринками мають від'ємне значення реальної базової ставки (облікова ставка нижче рівня інфляції), зокрема США, Велика Британія, Австралія, Канада. Очевидна причина – високий інтерес до державних облігації та інших активів таких суверенів під час глобальної кризи як своєрідних безпекових гаваней для капіталів. Також зазначимо, що нафтодобувні країни Саудівська Аравія й Бахрейн вийшли із зони дефляції.