Сайт експертних оцінок співробітників Національного банку України. Публікації не є офіційною позицією та рішеннями Національного банку України
2019: товари, які Україна найбільше продала за кордон у новітній історії
exp.jpg
Ольга Туча
18.02.2020


Минулого року було стільки розмов про кризові явища в українському експорті, що сам по собі факт зростання вивозу товарів напевне здивує не одну людину. Але це факт: у 2019 році, за попередніми даними платіжного балансу НБУ, товарний експорт зріс на 6,4%. Продаж за кордон окремих товарів установив історичний рекорд.

Найяскравіше відзначилися сектори сільського господарства та харчової промисловості, де нових піків сягнув експорт кукурудзи, пшениці, ріпаку, соняшникової олії, м’яса курки, яєць тощо. Проте рекордні показники показав і експорт інших видів промислової діяльності – від люльок для паління й ґудзиків до посудомийок та вендингових апаратів.

Окремої уваги заслуговують ІТ-послуги, обсяги експорту яких за останні чотири роки подвоїлися, а за показниками ваги в економіці Україна наближається до рівня розвинених країн.

В імпорті товарів, який зріс на 7,1%, рекордів було значно менше. Вони були зафіксовані в споживанні тих товарів, що свідчать про зростання купівельної спроможності населення – окремі продовольчі товари, одяг та автомобілі. Тут варто відзначити, що в імпорті легкових автомобілів відбилося пільгове розмитнення автівок на іноземних номерах, що були завезені раніше, але і без урахування цього фактору ввезення легкових автомобілів виявилося одним з найвищих за всю історію спостережень. А електромобілів – найбільшим. В інвестиційному імпорті найбільше відзначилися закупівлі обладнання для альтернативної енергетики, тому не дивуйтеся електрогенераторам та елементам для сонячних панелей.

Фінансовий рахунок теж не обійшовся без рекордів. І якщо про вкладання нерезидентами коштів у ОВДП (портфельні державні інвестиції) знають всі, то про випуск єврооблігацій підприємствами говорять мало. А їх було розміщено більше ніж на $2,5 млрд, що крім рефінансування заборгованості може спрямовуватися на подальше розширення окремих виробництв.

Сайт експертних оцінок співробітників Національного банку України. Публікації не є офіційною позицією та рішенням Національного банку України