Сайт експертних оцінок співробітників Національного банку України. Публікації не є офіційною позицією та рішеннями Національного банку України
Що з інфляцією у світі: Венесуела та Зімбабве проти Лівії та Буркіна-Фасо
exp.jpg
Андрій Блінов
11.01.2020


Після оголошення індексу інфляції за грудень Україна опинилася на 51-му місці у світі за темпами офіційного зростання споживчих цін у 2019 році

Ще у 2015-му Україна була другою країною світу за темпами зростання цін. У річному вимірі інфляція сягала 61%. Через 4 роки країна спочатку випала з топ-20 країн з найбільшою інфляцією, а тепер її не знайти і в переліку 50 держав, де найбільше збільшуються споживчі ціни. З показником 4,1% за підсумком 2019 року наша країна знаходиться на 51-му щаблі в ренкінгу даних, які збирає ресурс tradingeconomics.com. ( Зазначимо, що дані автоматично оновлюються відповідно до появи даних від національних статистичних відомств – по частині країн ще немає цифр за грудень, а деякі острівні держави поки прозвітували тільки за серпень. У будь-якому разі такі дані по зміні споживчих цін за останні 12 місяців, і вони є порівнюваними.)

Список країн з гіпер- та галопуючою інфляцією в останні роки незмінний: Венесуела, Зімбабве, два Судани, Аргентина. У лідера останніх 4 років – Боліваріанській Республіці Венесуела – темпи інфляції вщухли до 39 тисяч відсотків на рік. Banco Central de Venezuela вважає, що пік був пройдений у лютому-2019 з показником 344000%, однак ми всі розуміємо, що в період настільки сильного знецінення грошей можна обраховувати індикатори дуже приблизно, бо ціни змінюються декілька разів на день.

У Зімбабве інфляція навпаки швидко розганяється. Ще на початку року вона складала 57%, а зараз вже сягає 176%. Десять років тому зімбабвійський долар припинив свій офіційний обіг, коли став “важити” трильйони до твердих валют. Відома історія. Мешканцям дозволили офіційно розраховуватися іноземною валютою. Влітку 2019-го центробанк цієї африканської країни відновив обіг власних доларів. І хоча обмінний курс з того часу офіційно мало змінився, як бачимо, інфляція знову набирає обертів.

У Судані та його колишній частині — Південному Судані, який отримав незалежність у 2011 році, темпи зростання споживчих цін залишаються високими, хоча й дещо нижчі, ніж рік тому. Військово-громадянський конфлікт вщух після досягнення перемир’я 2016 року, однак ціновій стабільності це поки не дуже допомагає.

В Аргентині темпи переписування цінників досягли максимуму з 90-х років, і ця латиноамериканська країна знову помічена червоним у інвесторів. Песо девальвував до долара США за рік на 60%, інфляція упродовж всього року перевищувала 50%, перебуваючи зараз на позначці 50,5% річних.

Серед сусідів України вищі темпи інфляції мають Туреччина (15-та в світі; 11,8%), Молдова (28 місце; 7,1%), Грузія (29 місце; 7%), Білорусь (44 місце; 5%).

На іншому дефляційному полюсі — одразу 19 країн. Найпотужніше знижуються споживчі ціни у місцевій валюті в Лівії (-6%), Буркіна-Фасо (-3,8%) та Чаді (-2,8%). В усіх цих країнах дефляційна хвороба — проблема саме останнього року.

Загалом по земній кулі інфляція тримається на стабільному рівні близько 3,5%. Після певного пришвидчення у минулому році (3,6%) знову фіксується уповільнення (3,4%). Найнижчою світова інфляція упродовж минулого десятиріччя була в 2015–16 роках.

Упродовж 2019-го в світі спостерігалося здешевлення сировинних товарів. Так, за даними Refinitiv, середньорічні ціни нафти Brent впали на 9,5%, стальної заготовки українського виробництва – на 17,7%, стальної заготовки китайського виробництва (Q235) – на 7,6%, пшениці твердих сортів (Wheat K C Hard) – на 11%. А от кукурудза подорожчала на 3,1% (Corn. Yellow #2). Світові ціни на товари саме українського експорту (індекс ЕСРІ, що обраховується НБУ), за попередніми даними, впали в середньому за рік на 5,3%.

Водночас зазначимо, що в останні 1,5 місяці минулого року розпочалося покращення кон’юнктури. Так, якщо порівнювати кінець грудня 2019 року до останнього дня 2018-го, то загальний індекс Bloomberg Commodities зріс на 7%, а та ж сама нафта — майже на 30%.

Сайт експертних оцінок співробітників Національного банку України. Публікації не є офіційною позицією та рішенням Національного банку України