Сайт експертних оцінок співробітників Національного банку України. Публікації не є офіційною позицією та рішеннями Національного банку України
Що таке банкноти з написом "0 євро"?
19.07.2019

Чеські банкноти із зображенням Карела Ґотта та написом “0 євро”, імовірно, не оминули вашої уваги цього тижня. Можливо, минулого року ви бачили схожу німецьку продукцію з тим же номіналом, присвячену 200-річчю із дня народження Карла Маркса.

Тоді ви мусите знати, що такі папірці, по-перше, є сувенірами. Найточніше їх називати сувенірними бонами. По-друге, вони нагадують поштові марки та ювілейні монети тим, що можуть бути дуже поширеними й дешевими, а можуть — вкрай рідкісними та коштовними. По-третє, це не є офіційні гроші Європейського центрального банку, хоча він і схвалив ідею такої поліграфічної продукції. Заради популяризації євровалюти.

У 2015 році французький бізнесмен Ричард Файл (Richard Faille) розробив концепцію пам’ятних єврокупюр. Природньо, вони стосувалися Франції, її пам’яток та ландшафтів. Файл задумав їх у якості листівок, вони друкувалися на принтері з безпекою Oberthur Technologies. Продукція вийшла напрочуд вдалою, навіть містила декілька ступенів захисту, типових для банкнот. Сайти, що реалізують таку продукцію, показують, що серед перших були сувенірні бони із зображенням абатства Мон-Сен-Мішель, Тріумфальної Арки в Парижі, стадіону в Німі, Музею Повітряно-десантних військ в Сен-Мер-Еглізі (Нормандія), Акваріуму в Ля-Рошелі тощо. У 2015-му світ побачила сотня таких листівок. За допомогою цієї колекції можна спланувати пан-французький туристичний мегатур.

Перші "нульовки" мали менший формат, і їх було значно складніше сплутати зі справжніми банкнотами. Спочатку сувенірні бони продавалися по ціні 2 євро при музеях та тураґенціях.

Французи продовжили свій бізнес наступного року. І тут справу підхопили їх сусіди, німці. Розпочали в Дуйсбурзькому зоопарку із ціною 3 євро, а бони стали по розміру такими ж, як і справжні євро. Оскільки це був зоопарк, вирішили спочатку зобразити тварин — жирафа Киринго, тигра Елроя та коалу Талеру, а дещо пізніше ведмедя Пабло. Наклад кожної купюри з нулем складав 5000 екземплярів та розлетівся швидко. Ідея набирала оберти та на сувенірних бонах з’явилися види німецьких міст чи пам’яток. Того ж року перші подібні екземпляри з’являються в Іспанії та Бельгії.

Процес пішов настільки, що вже в 2017 році такі бони випускали 14 країн, серед яких Швейцарія, яка не є членом Євросоюзу. Стали з'являтися на листівках-банкнотах відомі історичні постаті, наприклад, Австрія поквапилася надрукувати купюри з Моцартом.

Минулого року був справжній бум. Європродукцію друкували США, Грузія, Росія, Японія, Саудівська Аравія, Китай... Іспанці помістили на сувенірні бони Че Гевару, китайці — Енгельса, Леніна й Мао, французи — Наполеона Бонапарта. Також багато країн друкували свої футбольні збірні чи щось на цю тему, адже це був рік Чемпіонату світу.

Сайти, які щедро пропонують таку продукцію, показують, що номенклатура сувенірних бонів з номіналом 0 євро сягнула 1,5 тис. Вони пропонуються за ціною від €1,50 до €900. Найдорожчими вважаються дуйсбурзькі купюри, зокрема із зеброю та місцевим стадіоном, за ними у рейтингу боністичної коштовності йдуть французькі екземпляри 2015 року.

За півроку-2019 світ уже побачили майже 400 видів таких сувенірних бонів. Все більшої популярності набирають різні колекції, які продаються немов колоди карт. А Карела Ґотта на нульовій сувенірній банкноті надрукував сам Національний банк Чехії.

Сувенірний бон "Карел Ґотт", Чехія, 2019

Сувенірний бон "Дуйсбург", Німеччина, 2016

Сувенірний бон "Дім Моцарта у Зальцбурзі", Австрія, 2017

Сувенірний бон "Трір - Карл Маркс", Німеччина, 2018

Сувенірний бон "Кіль", Німеччина, 2017

Сувенірний бон "Кааба Мекка на стадіоні", Саудівська Аравія, 2018

Один з типових наборів сувенірних бонів з номіналом 0 євро, що пропонуються до продажу

Сайт експертних оцінок співробітників Національного банку України. Публікації не є офіційною позицією та рішенням Національного банку України