Сайт експертних оцінок співробітників Національного банку України. Публікації не є офіційною позицією та рішеннями Національного банку України
Результати загальнонаціонального опитування про фінансову грамотність українців
16.04.2019

Його проводила у грудні 2018 року дослідницька компанія InMind на замовлення Проект USAID «Трансформація фінансового сектору», опитавши 2007 осіб (похибка ±2%).

Передусім, зазначимо, що фінансова грамотність не дорівнює фінансовим знанням. За 7-бальною шкалою фінансових знань Україна має 4,1 бали, і це далеко не гірший показник серед країн-членів ОЕСР та сусідніх держав.

Але чому тоді наша країна пасе задніх у цій групі країн за загальним індексом, набравши 11,3 бали з 21 можливого? Проблема у ставленні до фінансів. Лише третина мешканців України говорить, що не живе сьогоднішнім днем, і тільки кожний п’ятий говорить, що краще заощаджувати, а не витрачати гроші. І взагалі гроші існують — аби їх виключно витрачати. Це вкрай відрізняється від споживчого ландшафту заможних країн.

Додамо до цього інформацію, що лише 12% українців сказали, що зберігають гроші на банківському рахунку, і взагалі лише 27% мають такий рахунок.

При цьому біля 60% співгромадян заявили, що вважають некомфортним або взагалі неприйнятним обговорення фінансових питань з друзями та родичами. І відповідно не готові приймати від них поради та слухати практичні розповіді.

Нарешті, виявили протиріччя, яке треба негайно виправляти. 91% респондентів зауважили, що батьки мають навчити дітей розпоряджатися грошима, а 70% опитаних — що дітей мусять цьому навчати ще й школі. Але тоді чому ж рівень фінансової грамотності є найнижчим не у пенсіонерів, а у молоді 18-24 років?

І справа не у тому, як порахувати складний відсоток за 5 років — за цим питанням пасе задніх багато європейських країн. Найскладніше для українців: як правильно зважити ризик та дохід, а також правильно порахувати відсотки за кредитом.

І це зайвий раз вказує на необхідність побудови системи фінансової просвіти, в яку будуть залучені школи, банки, телебачення, громадські організації тощо. Мати гроші та вміти ними розумно розпоряджатися — вже давно не сором, а корисний хист!

Джерело: https://www.facebook.com/603701146750355/posts/649484178838718

Сайт експертних оцінок співробітників Національного банку України. Публікації не є офіційною позицією та рішенням Національного банку України